Ozonowanie pomieszczeń

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń - instrukcja

Ozonowanie pomieszczeń – cel ozonowania

Celem ozonowania pomieszczeń jest dezynfekcja, tzn. zabicie bakterii, wirusów i grzybów oraz dezodoryzacja czyli usunięcie niepożądanych zapachów.
Ozonowanie pomieszczeń polega na dostarczeniu gazowego ozonu i wymieszaniu go z powietrzem zawartym w pomieszczeniu, które chcemy ozonować.
Najczęściej stosowanymi do tego celu są ozonatory przedmuchowe czyli wytwarzające ozon z tlenu zawartego w powietrzu.

Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne?

Nasze ozonatory do pomieszczeń nie są oparte na szkodliwej i awaryjnej technologii płytek ceramicznych wytwarzających duże ilości wielotlenków azotu.
Dlatego ozon wydzielany przez nasze ozonatory (oparte na własnej konstrukcji lamp ozonujących) nie jest szkodliwy dla elektroniki, rybek akwariowych, roślin, obić tapicerskich (w tym skórzanych), obrazów, grafik, książek, starodruków. Ozon wydzielany przez nasze urządzenia nie odbarwia i nie niszczy tkanin.

Aby przeczytać czym różnią się nasze ozonatory od konkurencyjnych (o wiele tańszych) proszę kliknąć poniższy przycisk:

Co nas wyróżnia?

Ozonowanie pomieszczeń jest czynnością bardzo prostą – wystarczy stosować się do poniższej instrukcji.

Ozonowanie pomieszczeń – instrukcja

Przed przystąpieniem do ozonowania pomieszczeń uwaga: nie ufajmy swojej pamięci, przed przystąpieniem do działania przeczytajmy ponownie instrukcję.

Przygotowanie pomieszczenia do ozonowania

Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu ozonowania, należy pomieszczenie odpowiednio przygotować.
Należy sprzątnąć pomieszczenie, tzn. odkurzyć, zetrzeć rozlane płyny, wyrzucić odpadki i wywietrzyć pomieszczenie.
Otwieramy wszystkie szafki, piekarnik, lodówkę – jeżeli można.
Odsuwamy przylegające do ścian meble, a wiszące szafki uchylamy wsuwając kołeczek między ścianą a szafką. Otwieramy szafy, pawlacze, tapczany, rozsuwamy książki. Wykładamy pościel, zdejmujemy pokrowiec z materaców. Pod dywany podkładamy książki ażeby ozon mógł tam dotrzeć.
Gdy mieszkamy w bloku, musimy zasłonić otwór wentylacyjny gdyż ozon mógłby dotrzeć do sąsiadów. Mieszkając w domku jednorodzinnym robimy przeciwnie – usuwamy kratkę, włączamy wentylator gdyż najczęściej bakterie i grzyby rezydują właśnie w kanałach wentylacyjnych.

Optymalizacja wilgotności ozonowanego pomieszczenia

Drugim krokiem przygotowania pomieszczenia jest zoptymalizowanie wilgotności. Im większa wilgotność, tym zabieg ozonowania jest efektywniejszy. Minimalnym progiem jest 40% wilgotności względnej (w celu sprawdzenia wilgotności należy zaopatrzyć się w higrometr za kilka złotych). W celu podwyższenia wilgotności możemy rozpylić wodę opryskiwaczem do kwiatków lub skorzystać z nawilżacza powietrza.

Odizolowanie ozonowanego pomieszczenia

W pomieszczeniu powinny być zamknięte okna. Podczas samego zabiegu ozonowania, pomieszczenie należy zamknąć lub w jakiś inny sposób odizolować przed ciekawskimi (to znaczy przed ludźmi i zwierzętami).
Ozon jest gazem drażniącym, a w większych stężeniach szkodliwym – dlatego bezwzględnie należy usunąć z ozonowanego pomieszczenia zwierzęta oraz samemu w nim nie przebywać.

Czas ozonowania pomieszczenia

Przed samym zabiegiem ozonowania czyli przed włączeniem generatora ozonu, prosimy o zapoznanie się z instrukcją dołączoną do urządzenia.
W niej znajdziemy czas potrzebny do ozonowania danej kubatury. Na taki czas właśnie programujemy timer, to znaczy włącznik/wyłącznik czasowy znajdujący się na przedniej ścianie ozonatora.
Po zaprogramowana ozonatora na czas zabiegu, stawiamy go w kącie pomieszczenia kierując jego wylot po przekątnej. Uruchamiamy ozonator i opuszczamy pomieszczenie.
Po ukończonym zabiegu ozonowania, odczekujemy jeszcze dwie godziny – wtedy możemy użytkować pomieszczenie. Gdy chcemy pomieszczenie użytkować zaraz po zakończeniu ozonowania, wchodzimy na bezdechu, otwieramy okno i wychodzimy. Profesjonalne firmy zajmujące się ozonowaniem zaopatrują pracowników w maski chroniące ich układ oddechowy przed ozonem. Taką maską można zakupić w naszej firmie.

Zapach po ozonowaniu

Zapach produktów utleniania ozonem przez jakiś czas jeszcze się będzie utrzymywał ale jest to zupełnie normalne i bezpieczne.

Ozonowanie pomieszczeń – wydajność ozonatora

Produkujemy przemysłowe i nieprzemysłowe ozonatory do ozonowania pomieszczeń.

W przypadku urządzeń kupowanych przez osoby indywidualne są to urządzenia o wydajności do 60 gramów ozonu na godzinę pracy urządzenia. Największy służy do ozonowania do 200 metrów kwadratowych.
Często zadawanym pytaniem jest takie czy można małym ozonatorem, o małej wydajności „wyozonować” duże pomieszczenie poprzez przedłużanie czasu ozonowania.
Nie – taki zabieg nie ma sensu. Można tu przytoczyć analogię nagrzewania pomieszczeń. Suszarką ogrzejemy małą łazienkę ale nie ogrzejemy salonu. To powinno wystarczyć jako odpowiedź. Dlatego firmy produkują różnej mocy ogrzewacze i my produkujemy różnej wydajności ozonatory. W tym przypadku analogia jest właściwa.

Jakie pomieszczenia ozonujemy?

W celach nieprzemysłowych, ozonujemy wszystkie pomieszczenia w których przebywają ludzie – salony, biura, przedszkola, żłobki, pokoje hotelowe i inne. Ozonuje się również schroniska dla zwierząt, pomieszczenia hodowlane (szczególnie pomieszczenia hodowli kotów).
Nie do przecenienia jest fakt usuwania alergenów z pomieszczeń, a szczególnie z sypialni alergików. Ozonowanie jest zalecane przez lekarzy alergologów. Wraz z praniem pościeli, odkurzaniem odkurzaczami z filtrem HEPA jest koniecznym aspektem higieny alergika.
Ozonujemy również strychy i piwnice i inne pomieszczenia – takie, w których jest zatęchłe powietrze. Najczęściej jest napełnione zarodnikami grzybów i mikotoksynami. Rzadko tam wchodzimy i być może samo przebywanie nam nie szkodzi, ale transportujemy zarodniki grzybów do przestrzeni mieszkalnej – warto o tym pomyśleć.

Ozonowanie pomieszczeń zagrzybionych

W przypadku zagrzybienia pomieszczenia (np. po zalaniu), należy stosować się do poniższych rad.
Ściany, które są zagrzybione malujemy dowolnym preparatem antygrzybicznym poprzez natrysk lub przy użyciu pędzla. Gdy powierzchnia jest mokra, ozonujemy natychmiast. Czas ozonowania wynikający z instrukcji obsługi należy przedłużyć dwukrotnie. Czynność powtarzamy trzykrotnie, dzień po dniu. Ponieważ preparaty antygrzybiczne oparte są na związkach chloru, czynność należy wykonywać w masce (takiej samej jaką kupimy przed ochroną przed ozonem).

Ozonowanie pomieszczeń po pożarze

Ozonowanie pomieszczeń po pożarze jest bardzo podobne do innych zabiegów. Dokładnie sprzątamy pomieszczenie, wietrzymy kilka godzin i ozonujemy w czasie wynikającym z instrukcji. Różnica jest taka, że należy zwrócić uwagę na wilgotność pomieszczenia która zazwyczaj jest niska i trzeba doprowadzić tą wilgotność do poziomu 60% wilgotności względnej. Nawilżamy podłogi i ściany do momentu gdy osiągnie się wskazaną wilgotność.
Ozonujemy codziennie do czasu gdy zapach znacznie się zmniejszy. Po każdym zabiegu wietrzymy pomieszczenie – i to wszystko. Należy pamiętać, że zawsze ozonujemy każde pomieszczenie oddzielnie – ozon jest cięższy od powietrza, ma słabe właściwości migracyjne.

Ozonowanie pomieszczeń użyteczności publicznej

Ozonowanie pomieszczeń użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, żłobki, groty solne, pomieszczenia SPA jest zabiegiem koniecznym. Biobójcze właściwości ozonu sprawią, że te pomieszczenia staną się wolne od zarazków i zapachów. Zniknie też problem odwzjamencyh zakażeń bakteryjnych – szczególnie w czasie jesienno-zimowym.

Ozonowanie pomieszczeń przy pomocy rury transportującej

Innym sposobem ozonowania pomieszczeń oprócz wstawienia ozonatorów bezpośrednio do nich jest dostarczanie ozonu poprzez rurę założoną na króciec ozonatora. Wtedy oczywiście ozonator stoi na zewnątrz takiego pomieszczenia. Taki zabieg wykonujemy w pomieszczeniach szczególnie zapylonych, zadymionych, z atmosferą nasyconą związkami chemicznymi: warsztaty samochodowe, kuchnie w restauracjach, barach, hodowle psów, kotów, magazyny, pomieszczenia gospodarcze. W przypadku zabiegu w pomieszczeniach gdzie rozlano kwas masłowy oraz zabiegu usuwania kadaweryny czyli przy ozonowaniu pomieszczenia po zmarłych, należy zwrócić się do naszej firmy o poradę.

Zaufali nam m.in:

4.7/5 - (282 votes)